Nadmierne wygięcie kręgosłupa w okolicy szyjnej bądź lędźwiowej, to nie tylko defekt kosmetyczny. Z pogłębioną lordozą wiąże się szereg uciążliwych i bolesnych dolegliwości. Na szczęście w większości przypadków nie jest konieczne specjalistyczne leczenie. Wystarczy wykonywać regularnie i sumiennie ćwiczenia na lordozę.
Lordoza – co to jest?
Nasz kręgosłup w sposób naturalny wygina się lekko ku przodowi w odcinku szyjnym i lędźwiowym, a do tyłu w odcinku piersiowym i krzyżowym. Dzięki temu utrzymuje prawidłowe ustawienie głowy względem tułowia oraz chroni szkielet przed destrukcyjnymi dla struktur kostno-stawowych wstrząsami, które pojawiają się np. w czasie chodzenia.
Czasami jednak dochodzi do patologicznego, nadmiernego wygięcia kręgosłupa w części szyjnej (tzw. pogłębiona lordoza szyjna) bądź na dole pleców (tzw. pogłębiona lordoza lędźwiowa). Mówimy wtedy o wadach postawy.
Inne nazwy: hiperlordoza, plecy wklęsłe.
Niewiele przypadków lordozy wymaga specjalistycznego leczenia. Zwykle podstawą terapii jest gimnastyka korekcyjna, której celem jest spłaszczenie lordozy.
Ćwiczenia: lordoza szyjna
Ćwiczenia na lordozę szyjną głównie polegają na wzmocnieniu mięśni i kręgosłupa w tym odcinku. Są one proste i nie wymagają specjalistycznych sprzętów, ale trzeba je wykonywać dokładnie i systematycznie. Najlepiej 2-3 razy dziennie, wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Sprawdź, jakie ćwiczenia na lordozę szyjną zalecają specjaliści:
#1 Spłycona lordoza: ćwiczenia korygujące
Wykonuj te ćwiczenia w domu, ponieważ wymagają one położenia się płasko na plecach.
Jak wykonać?
1. Połóż się na podłodze, nogi możesz ugiąć w kolanach.
2. Palce obu rąk zapleć za głową, a przedramiona rozłóż na boki.
3. Następnie próbuj rękoma podnieść głowę, jednocześnie stawiając głową opór i odginając ją ku tyłowi.
4. Ćwiczenie powtórz 5 razy.
#2 Skręty głowy z brodą blisko szyi
WróćCzytaj dalej
Comments are closed.