Gęstość energetyczna, czyli jak chudnąć jedząc więcej.

Przyczyną tycia jest wysoka gęstość energetyczna

Okazuje się, że większość osób borykających się z nadwagą i otyłością swój jadłospis opiera na produktach o bardzo wysokiej gęstości energetycznej, więc próby ograniczenia kaloryczności posiłków wiążą się z uczuciem głodu oraz frustracją. Poza tym, spożywanie mniejszych porcji jedzenia powoduje, ze organizm „przełącza się” na tryb oszczędzania, więc i gromadzenia zamiast spalania tkanki tłuszczowej.

 

Dlatego, jeśli chcesz schudnąć – musisz jeść! Jedz tyle, na ile masz ochotę, ale wybieraj produkty o niskiej gęstości kalorycznej (nie mylić z niskim indeksem glikemicznym!).

 

Zyskujesz zdrowie, tracąc przy tym nadwagę

Najczęstszy powód, dla którego osoby z nadwagą chcą zrzucić zbędne kilogramy, to ich wygląd. Jednak priorytetem powinno być nasze zdrowie. W dbaniu o jego stan, pomoże nam wiedza na temat gęstości energetycznej żywności oraz o jej gęstości odżywczej, (która zazwyczaj jest wysoka w przypadku produktów niskokalorycznych).

Wybieranie produktów o niskiej gęstości energetycznej jest kluczową zasadą, na jakiej opiera się m.in. dieta wolumetryczna (objętościowa).

Gęstość energetyczna a uczucie głodu

Na diecie opartej na produktach o niskiej gęstości kalorycznej łatwiej utrzymać odpowiednią wagę ciała i zdrowo się odżywiać, ponieważ lepiej wypełniają one żołądek, dają uczucie sytości i regulują rytm wypróżnień. Zapobiegają przy tym napadom wilczego głodu.

 

Niskokaloryczna żywność zawiera mniej tłuszczu, a jednocześnie więcej wody i błonnika. Będziesz czuć się pełny, chociaż zmniejszysz dzienne spożycie kalorii. Ponadto, Twoja dieta będzie opierać się głównie na zdrowych i bogatych w składniki odżywcze produktach. Wyeliminujesz jednocześnie żywność o dużej gęstości energetycznej, która zazwyczaj jest wysoko przetworzona i łatwiejsza do przejadania się (czego późniejszym efektem jest właśnie nadwaga).

 

Ile objętościowo zajmuje 500 kalorii w żołądku w zależności od rodzaju pożywienia?

Największą gęstość energetyczną mają oleje (w tym także orzechy, nasiona i awokado) oraz produkty tj. nabiał, czy mięso. Jednak łatwiej zapełnić jest żołądek 500 kaloriami ryżu, kaszy, strączków bądź innymi warzywami i owocami, które posiadają znacznie mniejszą gęstość energetyczną.

 

Należy jednak zwrócić uwagę na zdrowe tłuszcze, ponieważ chociaż mają dużą gęstość kaloryczną, to nie zjadamy ich zbyt dużo (np. tylko garść orzechów dziennie), a w dodatku dostarczają nam niezbędne składniki odżywcze takie jak nienasycone kwasy tłuszczowe. Z kolei mięso lub nabiał najczęściej spożywane są w nadmiarze, co odbija się negatywie na naszym zdrowiu.

 

Dzięki diecie opartej na pokarmach o niskiej gęstości kalorycznej – nie przejadamy się, szybciej czujemy się syci oraz dostarczamy organizmowi znacznie więcej wartości odżywczych. W większości przypadków, najgęstsze odżywczo są produkty o najmniejszej gęstości energetycznej (szczególnie zielone warzywa liściaste oraz surowe owoce).

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!