Oznaczenia na plastikowych opakowaniach wiele nam mówią. Sprawdź, które są bezpieczne.
608
Na pewno masz w swojej kuchni wiele pojemników plastikowych. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co dokładnie oznaczają znaki, które się na nich znajdują? To informacje o plastiku z którego zostały wykonane, bo nawet plastik może mieć swoją jakość. Warto zatem wiedzieć kilka faktów na ich temat.
Plastikowe opakowania na żywność powinny zawsze mieć swój znak. Na pewno nie raz rzucił Ci się w oczy, ponieważ to charakterystyczny trójką w którym znajdują się cyfry od 1 do 7 a zaraz pod nimi oznaczenie. Omówię każde z nich, byś miał świadomość, co dokładnie oznaczają.
1 – PET/PETE
To nic innego jak politereftalan etylenu. Jest to materiał najczęściej wykorzystywany do produkcji butelek np. na wodę i jednorazowych naczyń. Jest cienki, dlatego też tańszy.
Co więcej, zawiera on w sobie ksenoestrogeny, a to one są odpowiedzialne za zaburzanie pracy hormonów. Dlatego też nie raz ostrzegałam Was przed np. wystawianiem plastikowej butelki z wodą na słońce, czy podgrzewaniu plastiku w mikrofalówce. Jako ciekawostkę przekaże Wam, że korzysta się z niego także do produkcji sztucznych włókien, m.in. do poliestru.
2 – HDPE
To nic innego jak polietylen o wysokiej gęstości. Zapewne nie raz miałeś z nim do czynienia, chociażby przez folię do pakowania żywności i pojemników na żywność, plastikowe rurki czy żyłki.
Te produkty można stosować długofalowo, ponieważ mówi się o nim, że jest najbezpieczniejszy.
3 – PVC
PVC jest większości dobrze znany, chociażby wykładzin, strzykawek czy uwaga – płyt gramofonowych.
Nie zaleca się kupowania pudełek na żywność z tego materiału, ponieważ może zawierać toksyny. W procesie spalania PVC wydzielają się dioksyny, czyli związki chemiczne, które są bardziej niebezpieczne dla zdrowia nawet od cyjanku potasu.
4 – LDPE
Specjaliści mają podzielone zdania. Jedni uważają, że nie jest to rodzaj plastiku bezpieczny dla naszego zdrowia, a inni, że nie jest toksyczny.
Wykorzystywany do produkcji torebek foliowych, foli spożywczej oraz opakowań na ketchup czy musztardę
5 – PP
To nic innego jak polipropylen, który wykorzystuje się do produkcji opakowań na żywność.
To jednak nie koniec jego możliwości, ponieważ wykorzystuje się go także do niektórych elementów karoserii samochodowej, a także przewodów. Jest on bezpieczny dla naszego zdrowia.
6 – PS
Może być odpowiedzialny za wydzielanie toksyn i nie stosuje się go do produkcji opakowań żywnościowych zawierających tłuszcze.
Możemy się z nim spotkać przy jednorazowych kubkach na kawę bądź herbatę Najpopularniejszą odmianą tego tworzywa jest styropian.
7 – OTHER – INNE PLASTIKI
To oznaczenie wskazuje na produkt wykonany z tworzyw, które nie nadają się do przechowywania żywności. Plastików oznaczonych tym numerem nigdy nie powinniśmy powtórnie używać. Dlaczego jest tak niebezpieczny?
Comments are closed.