Zdrowy styl życia, to bardzo popularna forma zarówno sposobu odżywiania się, jak i aktywnego spędzania czasu. Ta godna pochwały postawa, niesie za sobą jednak pewne pułapki, które nie tylko nie pomogą nam w prowadzeniu zdrowego stylu życia, ale wręcz zaszkodzą.
JAKI JEST CEL ZDROWEGO STYLU ŻYCIA?
Cel zdrowego stylu życia, przede wszystkim nie powinien nam być przez kogoś narzucany. Jeśli będzie to Twój świadomy wybór, łatwiej będzie Ci zrozumieć i polubić wprowadzone zmiany.
Z całą pewnością nie musisz całkowicie zrezygnować z ulubionego jedzenia, wystarczy że przygotujesz je w nieco inny sposób. Jeśli zrozumiesz co chcesz osiągnąć i do czego dążysz, nie będziesz musiał katować się w siłowni codziennie, przez kilka godzin, czy męczyć bezsmakowymi sałatkami. Fanatyzm przyczyni się jedynie do osłabienia odporności, a Twoje ciało szybciej się zmęczy. W efekcie, zamiast cieszyć się życiem, stanie się tylko złym nawykiem. A to nie ma zbyt wiele wspólnego ze zdrowym stylem życia.
Oto mity, które obalamy wprowadzając do codzienności zdrowy styl życia:
1. Codzienne jedzenie owsianki
To promowane przez sportowców, idealne codzienne śniadanie ze względu na źródło wolnych węglowodanów. Jeśli jednak w organizmie brakuje wapnia, nie jest zalecana codziennie, ponieważ zakłóca wchłanianie go przez nasz organizm. Bezpieczniej będzie spożywać ją przynajmniej co dwa dni.
2. Codzienne uprawianie porannego joggingu
Znany Amerykański kardiolog – Martin Matsumar zauważył że ludzie, którzy codziennie rano biegają lub prowadzą siedzący tryb życia, żyją o wiele krócej niż ci, którzy swoją aktywność fizyczną prowadzą w umiarkowany sposób. Nadmierna aktywność fizyczna, w tym codzienny jogging może szybko uszkodzić stawy i skrócić życie człowieka nawet o kilka lat.
Codzienne bieganie jest również nie wskazane dla osób z żylakami i problemami z układem sercowo-naczyniowym. Niezmiernie ważny jest jednak zdrowy sen, po którym ciało jest zrelaksowane, a stawy wypoczęte. Zdecydowanie ważniejszy jest zdrowy sen, niż kilka zbędnych kilogramów.
3. Surowe warzywa są zdrowsze
Miłośnicy zdrowej diety mówią, że tylko surowe warzywa zawierają maksymalną ilość przydatnych wartości spożywczych. Faktycznie, w surowych warzywach jest sporo błonnika i witamin, jednak nie każdy może jeść świeże warzywa. U niektórych ludzi, mogą wywoływać wzdęcia i powodować niestrawność. Wtedy rozsądniej jest przygotować warzywa na parze lub upiec je w piekarniku.
4. Jazda na rowerze
Stosunkowo niedrogi i przyjazny dla środowiska środek transportu. Podczas jazdy na rowerze pracują wszystkie partie mięśni oraz stawy. Jeśli jednak jest źle dobrany, siodełko podniesione zbyt wysoko, stawy mogą znacznie ucierpieć. Również kształt siodełka nie jest bez znaczenia. Zbyt wypukłe, ściska tętnice i nerwy, co u mężczyzn może powodować impotencję.
5. Całkowite wykluczenie z diety cukru
Zwolennicy zdrowego stylu życia uważają, że cukier jest przyczyną otyłości i problemów z układem sercowo-naczyniowym, więc wykluczają go z diety całkowicie. To nie jest dobry pomysł. Sportowcom, fruktoza pomaga zachować zdrowie, a cukier jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zawsze można przecież słodycze wątpliwej jakości zastąpić domowymi lub zamienić je na suszone owoce.
6. Spożywanie kiełków pszenicy
Mówi się, że wykiełkowane ziarna pszenicy są dla naszego organizmu skarbnicą witamin. Jednak kiełki pszenicy zawierają lektynę, która pełni funkcję ochronną dla samej pszenicy. Dla ludzkiego ciała nie jest przydatna, a wręcz nie pozwala mu prawidłowo funkcjonować. Częste spożywanie produktów zawierających lektynę, może uszkodzić pracę przewodu pokarmowego.
7. Pływanie
Pływanie jest zdrową i przydatną aktywnością fizyczną tylko wtedy, gdy jest wykonywana poprawnie i z umiarem. Jeśli nie uprawiasz pływania na poziomie sportowym, bezpieczniej będzie zasięgnąć rady instruktora, który podpowie jaki styl pływania będzie dla nas bezpieczny. O wiele zdrowsze jest pływanie na plecach. Styl klasyczny, może uszkodzić nieprzygotowane ścięgna i zakłócić prawidłową pracę mięśni.
8. Właściwa dieta
Prawidłowa dieta powinna obejmować białka, tłuszcze i węglowodany. Właściwa dieta może być przygotowana tylko przez wykwalifikowanego dietetyka, taka która wspomoże metabolizm i nie obciąży serca. Dieta z której zostaną wykluczone węglowodany i tłuszcze, może tylko zaszkodzić.
9. Mleko
Znacznie zdrowsze od mleka krowiego, jest mleko roślinne. Wytwarzane jest z nasion zbóż lub orzechów, zmieszanych z wodą. Najzdrowszym z nich jest mleko kokosowe, które posiada wszystkie niezbędne tłuszcze i kwas kaprylowy, pomagający również zwalczać infekcje. A co najważniejsze – nie zawiera glutenu.
10. Częstotliwość spożywanych posiłków
Mówi się, że małe posiłki, spożywane 5 razy dziennie, pomagają schudnąć. Tymczasem, przerwy między posiłkami powinny być nieco dłuższe niż 3 godziny. Częste posiłki zwiększają poziom insuliny we krwi i hamują spalanie tłuszczu. Ta metoda, pomoże jedynie utrzymać wagę, ale nie schudnąć. Dopiero po 3 godzinach poziom insuliny we krwi, wraca do normy i możliwe jest uzyskanie pożądanego efektu.
Cele i zadania zdrowego stylu życia, powinny być postrzegane w sposób obiektywny. Nie ma potrzeby zbytnio skupiać się na sporcie lub odżywianiu i zadręczać się za zjedzony kawałek domowego ciasta.
Comments are closed.